Виставка-ім'я "Тарас Шевченко-поет духовної свободи"

Він був сином мужика - а став володарем у царстві духа.

Він був кріпаком – а став велетнем у царстві людської культури.

Він був самоуком – вказав нові, світлі і вільні шляхи професорам і книжним ученим…

Іван Франко

 Указом Президента України "Про додаткові заходи з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка"від 11 квітня 2012 року в Україні 2014 рік оголошено Роком Тараса Шевченка.

В читальному залі ЦМБ ім. М.Лермонтова оформлена книжково-ілюстративна виставка "Тарас Шевченко – поет духовної свободи".

Виставка складається з двох розділів:

-                     "Сторінками поезії Тараса Шевченка",

-                     "Тарас Григорович Шевченко – художник".

 

Славний син України, поет, патріот, виразник найглибших прагнень народу - Тарас Шевченко, всі свої сили та життя віддав служінню своєму поневоленому народу.

Його вірші глибоко вражали серце кожної людини. Поезія Кобзаря завжди була і є найважливішим духовним скарбом, з якого ми черпаємо свої надії і віру в світле майбутнє нашого народу.

 Перший розділ виставки -"СторінкамипоезіїТарасаШевченка"  присвячений життю та поетичний творчостіТараса Шевченка.

Книги А.Костенко "За морями, за горами", Н.Королюк "Кобзарева пісня", С.Цвілюка "Історична мудрість великого Кобзаря" та інші видання, які представлені у першому розділі виставки розповідають про життєвий та творчий шлях геніального поета. Автори розкривають могутнє ліричне обдарування поета, неперевершеність його глибоко поетичного таланту.

Тяжка картина соціального і національного життя в Україні надихала поета на написання багатьох поем та віршів.

 На думку нашого земляка, запорізького письменника П.П. Ребра, саме Запоріжжя «виховало» і надихнуло геніального українського співця. Саме на запорізькому ґрунті вибуяв і розцвів його дивовижний поетичний сад. Численні публікації Петро Ребро присвятив темі «Шевченко і Запоріжжя». Він уважно простежив родовід Тараса і його козацьке коріння, дослідив запорізькі мотиви у творчості поета, описав подорож молодого Шевченка на острів Хортицю («Т.Шевченко і Запоріжжя»).

Ми справдимо, Тарасе, твої мрії,

Що з "Кобзаря" полинули у світ,

І зробимо Вкраїну нашу милу

Такою, як ти мріяв стільки літ.

Ю.Саввон, студентка МДПУ

 Почесне місце на книжковій полиці займає також збірка "Шевченкіана Мелітополя", у якій представлені дослідження вчителів та учнів загальноосвітніх шкіл нашого міста про поетів, художників, композиторів, скульпторів, які шанують пам'ять національного поета України, реформатора української мови, пророка, Кобзаря і пов’язують з ним свою творчість.

Однією з найголовніших подій сучасної української гуманітаристики стало видання книги Оксани Забужко "Шевченків міф України. Спроба філософського аналізу", в якій автор досліджує причину загадкової абсолютності постаті Шевченка в українській духовній літературі.


Творча спадщина Шевченка включає в себе не тільки літературні твори.

 Тарас Григорович Шевченко, як людина всебічно обдарована, вніс свій вклад і у справу розвитку української художньої культури.

Шевченко глибоко знав народне життя, умів знаходити в ньому суттєве й характерне, а також мав рідкісний дар найвлучнішими, найдосконалішими засобами втілити це в літературних і мистецьких образах.

Тому у другому розділі виставки розміщені видання, в яких розкривається яскрава постать Шевченка-художника. Звертають на себе увагу брошура С. Таранушенка "Шевченко-художник" (1961р.), в якій зроблений детальний аналіз живописних та графічних творів Тараса Григоровича та сучасні видання з репродукованими кращими творами Шевченка:  "На тебе дивлюся, за тебе молюсь"(2002р.), "Тарас Шевченко. Живопис. Графіка: альбом" (1986р.).  Художні витвори хвилюють задушевною поетичністю, глибокою гуманністю, високою культурою малюнка та художньою майстерністю.

"Не весело на світі жити,

Коли нема кого любити"

Т.Шевченко

 

Багатьох шанувальників творчості Т.Г.Шевченка цікавлять й особисті сторони його життя: ставлення до жінок взагалі, кохання.

Історія зберегла імена жінок, які полонили серце Тараса. Не завжди  почуття поета лишали слід у поезії. Але ж і сказати, що жінки і світлі почуття до них не відіграли значної ролі в житті і творчості Шевченка - це, значить, погрішити проти істини.

У науково-популярній книзі Ю. Ковтуна "Кохані жінки Шевченка" розповідається про жіноцтво, яке оточувало Тараса Шевченка, його сердечні почуття, його муз, що надихали великого поета, художника на створення геніальних поезій і невмирущих полотен, про музу всього його життя, якою була для нього Україна.

Здається століття пролягли між добою Тараса Григоровича Шевченка  і нашими днями, але час не віддаляє нас від нього, не зменшує потреби в розумінні феномену його особистості, не послаблює чарівності та сили Кобзаревого слова.