Наши выставки

Главная » Статьи » Мои статьи

Ніхто не забутий, на попіл ніхто не згорів

Події другої світової війни не перестають вражати силою народного духу, величчю подвигу мільйонів, що піднялися на захист Батьківщини, своїх осель і родин. Про це створено тисячі книг, кінофільмів, картин, симфоній, пісень. Однак тема героїзму в роки війни нескінченна, бо має вічне джерело, витоки якого – у народній пам’яті, що закарбувала імена тих, хто поліг в ім’я Перемоги.

 

Як втілити в слова любов священну сина,

Що просто йде на смерть, вродливий, молодий,

За твій стоцвітний край, вишнева Україно,

За світлий простір твій і обрій голубий.


Співробітники центральної бібліотеки ніколи не залишаються осторонь від відзначення пам’ятних дат історії своєї країни. Саме тому напередодні Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні була відкрита виставка-реквієм  "Ніхто не забутий, на попіл ніхто не згорів", присвячена 72-й річниці початку Великої Вітчизняної війни. Скільки б часу не минуло після закінчення Великої Вітчизняної війни, не зітреться вона з пам'яті народній...

Закривавлений чобіт чужинця

На землю Вітчизни ступив, —

Серця наші сповнив по вінця

Священний і праведний гнів.

Бо дух вільнолюбий вкраїнця

Не стерпить наруги катів.

В нас клятва єдина і воля єдина

Єдиний в нас клич і порив:

Ніколи, ніколи не буде Вкраїна

Рабою німецьких катів!

Захопивши Україну, німецькі загарб­ники розподілили її. Між Бугом і Дніпром було ство­рено румунське генерал-губернаторство. Частина західних областей України відійшла до генерал-губернаторства польських земель. Решта земель України знаходилась під владою райсхкомісаріата.

Скрізь було встановлено режим тер­ору.

За роки окупації на території України було знищено близько 5 млн. людей. Більше 2 млн. вивезено на роботу до Європи. На руїни й згарища було перетворено 714 міст і 28 тисяч сіл. Залишилось без даху над головою близько 10 млн. людей.

1418 днів і ночей тривала Велика Вітчизняна війна. Кожен день, як рік, кожен рік, як століття.

Скільки горя, скільки страж­дань за цими цифрами!

Важкі бої. Гіркі шля­хи відступу. Згарища на місці сіл і міст. Чорні руїни там, де нещо­давно вирувало щасливе життя. Смерть. Кров. Плач.

І в той же час — неба­чена людська мужність, сила духу, стійкість. До останнього подиху…

Документи, що експонуються на виставці, дають змогу 
ознайомитись з подіями Великої Вітчизняної війни 
1941-1945 років:

1. Безсмертя. Книга Пам’яті України. 1941-1945. – К., 2000. – 944 с.

У книзі вперше опубліковано аналітико-документальний матеріал про вагомий внесок українського народу в перемогу над фашизмом. На підставі поіменного обліку загиблих у боях узагальнено дані про військові втрати України у роки Великої Вітчизняної і другої світової воєн. Оприлюднені понад 300 документальних фото і кадрів кінохроніки воєнних літ.

2. Говорят погибшие герои : предсмертные письма советских борцов против немецко-фашистских захватчиков (1941-1945 гг.). – М., 1975. – 512 с. 

3. Дети военной поры / сост. Э. Максимова. – М. : Политиздат, 1984. – 352 с.

Война обрушилась на детей так же, как и на взрослых, - бомбами, голодом, холодом, разлуками. Но и в эти годы дети были первой заботой народа. Выживут они – выживет страна, ее история, идеалы, будущее. В этой книге вы прочтете про детей, подростков – разведчиков, токарей, пахарей, поэтов, охранителей городов, целителей ран. 

4. Дорогами войны : фотоальбом / авт. фот. А.П. Дмитриев ; авт. текста Е.А. Долматовский. – К. : Мистецтво, 1986. – 143 с., ил.

На страницах альбома читатель увидит кадры, снятые под рев моторов, под короткие пулеметные очереди… Вражеские бомбардировщики, которые несутся к земле, перечеркнув небо дымящимися полосами… Мужественные лица наших летчиков, защищавших высокое небо Родины… Исторические документы подписания Акта о капитуляции гитлеровской Германии… 

5. Німецько-фашистський окупаційний режим на Україні : збірник документів і матеріалів. – К., 1963. – 488 с.

Збірник містить близько 300 документів, які розповідають про криваві злодіяння фашистів на українській землі, про їх грабіжницьку політику, про руйнування та нищення ними культурних цінностей нашого народу.

6. Оружие победы / под общ. ред. В.Н.пНовикова. – М. : Машиностроение, 1985. – 304 с., ил.

Изложен опыт работы заводов в годы Великой Отечественной войны, бесперебойно снабжавших фронт боевой техникой. Показаны меры, обеспечившие ускоренное конструирование, техническую подготовку производства и массовый выпуск боевой техники, боеприпасов и оптики в период Великой Отечественной войны.

7. Україна в полум'ї війни. 1941-1945 / відп. за вип. П. Панченко. – К., 2005. – 560 с. 

Автори збірки розглядають найважливіші воєнні операції на території України, зокрема, початок Великої Вітчизняної війн.

8. Патриляк І.К. Україна в роки Другої світової війни: спроба нового концептуального погляду / І.К. Патриляк, М.А. Боровик. – Київ, 2010. – 590 с.

У книзі розглянуто найбільш суперечливі сторінки історії Другої світової війни. Велику увагу приділено висвітленню "української проблеми" напередодні і на початку світової війни, участі українців в бойових діях, українському визвольному рухові, діяльності радянського підпілля і партизанів.

9. Українська РСР у Великій Вітчизняній війні Радянського Союзу 1941-1945 рр. - Т. 1 : Радянська Україна в період відбиття віроломного нападу фашистської Німеччини на СРСР і підготовки умов для корінного перелому в війні (червень 1941 – листопад 1942 рр.). – К., 1967. – 550 с.

10. Героїчні вчинки справжніх солдатів і зрадників, які стали трусами і дезертирами, тактичні маневри і залпи сотень гармат, презирство власної смерті в ім'я життя майбутніх поколінь - все це чекає на сторінках художніх книг про Велику Вітчизняну війну, які представлені на виставці.


Категория: Мои статьи | Добавил: библиотека (20.06.2013)
Просмотров: 1237 | Рейтинг: 0.0/0