Наши выставки

Главная » Статьи » Мои статьи

"А все ж нестерпна безвинна кара…"

6 січня 2013 року виповнюється 75 років з дня народження видатного українського поета, літературознавця, політв'язня, правозахисника, Героя України Василя Стуса.

Василь Стус народився в 1938 році в селі Рахнівка на Вінниччині в селянській родині. Його дитинство було голодним і важким, але зростав хлопчик в атмосфері любові й добра.

Ще до шести років Василь став школярем, був прикладом для інших. А студентом став, коли ще не було шістнадцяти років. Вступив на історико-філологічний факультет Донецького педагогічного інституту. У 1961 році Василь Стус вступив до аспірантури в Києві, працював над дисертацією. Першими публікаціями заявив про себе як цікавий, неординарний автор.

Василь Стус з гострим відчуттям чужого болю, прагненням до справедливості не міг уживатися з брехнею, яка оточувала його.

У вересні 1965 року під час прем’єри фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» відбулися публічні акції протестів проти ув’язнення української інтелігенції. Привернути увагу до арештів ті, до кого ще не добралася «рука радянського правосуддя», вирішили на прем’єрному показі «Тіней забутих предків». Після виступу режисера Сергія Параджанова в обговоренні фільму взяв слово Іван Дзюба, який назвав прізвища заарештованих.

Був серед них і Василь Стус, наголосивши, що «протестувати повинні всі, адже сьогодні хапають українців, завтра хапатимуть євреїв, потім росіян».

Саме під час прем’єрного обговорення фільму Параджанова Стус вперше публічно заявив про свою громадянську позицію. Це було оприлюднення Василя Стуса як громадянина України. І рівно через 20 років цей день став днем його загибелі.

Обговорення кінокартини Параджанова було зірване. Перегляд фільму, який вже був відзначений закордонними нагородами, зокрема, золотою медаллю на міжнародному кінофестивалі в Мілані і був задуманий як торжество офіційної української культури, перетворився на стихійну демонстрацію протесту.

Наслідки не забарилися: Василь Стус виключений із аспірантури. Той виступ у кінотеатрі був для поета початком його шляху на табірну голгофу…

Василь Стус заслуговує на повагу від держави,  гідних та достойних умов відзначення 75-річчя. Враховуючи величезний внесок Василя Стуса у справу відродження української державності, української літератури та національної культури, центральна бібліотека також долучилася до святкування ювілею видатного поета.


З цієї нагоди в читальному залі бібліотеки презентована виставка-огляд "А все ж нестерпна безвинна кара…"На виставці  представлені збірки поезії поета та журнальні публікації про його життя і творчість.


Життя і творчість В.Стуса, одного з найвизначніших поетів ХХ століття, схоже на спалах – короткий і яскравий. Мистецька спадщина його оригінальна, потужна, самобутня.

Василь Стус тривалий час був насильно відірваний від нормального людського життя, що певною мірою й визначило поетику його творів. У Стуса ліричний герой – він сам, його думки та вболівання, тому його твори такі пронизливо особистісні. Поет прагне наблизити людей до ідеалів добра, справедливості, гуманізму – цих вселюдських ідеалів.

Василь Стус належав до опозиційно налаштованої національно свідомої молодої інтелігенції, що одверто протиставила себе тоталітарному режимові.

Поезія Василя Стуса характеризується ліричністю, мелодійністю, її основу становить усвідомлення внутрішньої свободи, готовності до боротьби за кращу долю народу і України. Проте поступово домінуючими в творах поета стали песимістичні настрої, зневіра, породжені «соціалістичною» дійсністю. Після смерті поета в Україні видано збірки «Поезії» (1990), «Вікна в позапростір» (1992), «Золотокоса красуня» (Київ, 1992), «І край мене почує» (Київ, 1992), «Феномен доби», написано у 1970—1971 рр. (Київ, 1993), Твори в шести томах, дев’яти книгах (Львів, 1994—95; ред. Д. Стус і М. Коцюбинська) та спогади «Не відлюбив свою тривогу ранню…».

Вершинною частиною Стусового доробку – є збірка "Палімпсести". Цією назвою об'єднано все створене поетом у неволі зі вкрапленням більш ранніх поезій. Збірка «Палімпсести» — це четверта книга поезій Василя Стуса, яку, за іронією долі, уклав не автор, а слідчі Київського КДБ. Це вони заарештували поета і забрали твори, які були записані на різноманітних зшитках паперу.

Центральна бібліотека запрошує шанувальників поезії ознайомитися з творчістю талановитого поета Василя Стуса. Метою виставки є окреслити контекст життя, творчості, правозахисної діяльності Василя Стуса, таким чином спробувати сформувати у сучасників нове сприйняття цієї знакової постаті української історії та культури.
Категория: Мои статьи | Добавил: библиотека (19.01.2013)
Просмотров: 928 | Теги: виставка, бібліотека, Стус | Рейтинг: 0.0/0